Poczta Polska upamiętniła 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Poczta Polska upamiętniła 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Drukowanie27 września br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający symbol Polski Walczącej – słynną kotwicę z elementem flagi narodowej. Emisja ta  przypomina historię powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej.

Autor znaczka Jerzy Pietras przedstawił namalowaną farbą na murze kotwicę, symbolizującą nadzieję na odzyskanie niepodległości w czasie II wojny światowej. Obok niej umieścił barwy polskiej flagi, a w tle znaczka proklamację o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Znaczek okolicznościowy o nominale 3,30 zł został wydrukowany w nakładzie 150 tysięcy sztuk.

Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej na obszarach okupowanych przez III Rzeszę i ZSRR, podległe Rządowi RP na uchodźstwie. Tworzyły je Pion Wojskowy i Pion Cywilny. Pionem Cywilnym kierowała utworzona w 1940 r. Delegatura Rządu na Kraj. 26 lipca 1944 roku na bazie Delegatury Rządu na Kraj została powołana Krajowa Rada Ministrów (KRM).

Zalążkiem Pionu Wojskowego była Służba Zwycięstwu Polski, powołana w nocy z 26 na 27 września 1939 r. jeszcze w oblężonej Warszawie, która 13 listopada 1939 r. przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową.

O znaczku:

autor projektu znaczka: Jerzy Pietras
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 150 000  szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 27 września 2019 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.