Eko Poczta Polska: Mniej papieru, więcej drzew
Częścią misji Poczty Polskiej jest dążenie do minimalizowania swojego wpływu na środowisko. Dzięki kompleksowemu podejściu i zaangażowaniu pracowników spółka pokazuje, że zadanie to traktuje poważnie. W 2024 roku, dzięki proekologicznym działaniom, udało się zmniejszyć ilość drukowanych stron o 12%, oszczędzając w ten sposób co najmniej tysiąc drzew*.
W ramach programu „Poczta bez papieru”, Poczta Polska znacznie zmniejszyła zużycie papieru w swoich działaniach operacyjnych oraz biurowych. W porównaniu z rokiem 2023 ilość wydrukowanych stron w całej Spółce spadła o blisko 10,5 miliona w 2024. Monitoring wydruków pozwolił na precyzyjne zarządzanie zużyciem papieru i zwiększenie efektywności wewnętrznych procesów. Zmniejszenie ilości wydruków nie tylko przyczynia się do ochrony lasów, ale również zmniejsza emisję CO2 i zużycie wody, niezbędne w procesie produkcji papieru.
Co prawda nadal w Poczcie Polskiej produkowanych jest blisko 900 ton dokumentacji papierowej rocznie, jednak nie trafia ona już „na śmietnik” (czyli do odpadów komunalnych). Jest niszczona w odpowiedni sposób i odsprzedawana firmom recyklingowym, chroniąc środowisko i odzyskując częściowo pieniądze. 900 t. to wciąż dużo, ale już o 320 mniej niż w 2023 r.
Innowacje i ekologia w Poczcie Polskiej
W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku doręczeń oraz z myślą o środowisku, Poczta Polska wprowadza liczne innowacyjne rozwiązania. E-faktury, których udział wzrósł o 3,5% w 2024 roku, to tylko jedno z działań zmniejszających zużycie papieru. Dodatkowo eSklep (www.sklep.poczta-polska.pl) Poczty Polskiej oferuje szeroką gamę ekologicznych opakowań i artykułów niezbędnych do przygotowania eko-paczek oraz eko-korespondencji. Są to m.in.: koperty listowe i paczkowe oraz Skropak – biodegradowalny wypełniacz do paczek, który zdobył ogromną popularność wśród klientów.
Poczta Polska sadzi lasy
Nie ograniczając się do działań wewnętrznych, Poczta Polska aktywnie angażuje się w inicjatywy, mające na celu ochronę i regenerację naturalnego ekosystemu. W 2024 roku, we współpracy Lasami Państwowymi, zrealizowano kolejną edycję akcji „Wybierz nas, posadź las”, podczas której posadzono 10 tysięcy drzew. Akcja ta, zdobyła szerokie uznanie i wsparcie wśród klientów i pracowników.
Zobowiązanie na przyszłość
Szacuje się, iż z jednego ściętego drzewa, wyprodukować można ok. 12 000 standardowych kartek formatu A4 (o gramaturze 80 g/m²), jakie używane są zazwyczaj w drukarkach i xero. Dodatkowo taka produkcja pochłonie ponad 1000 litrów wody i spowoduje emisję ponad 100 kg CO2.
Wg raportu firmy KPMG sprzed kilku lat, przeciętna firma w Polsce wykorzystuje miesięcznie 1,3 ryzy papieru A4, czyli miesięczne blisko 650 kartek na jednego pracownika i ok. 7,7 tys. kartek rocznie. Z tej liczny blisko 10% jest marnowanych. Dlatego Poczta Polska kontynuuje swoją zieloną misję, dążąc do ciągłego rozwoju i wprowadzania ekologicznych innowacji.
*Wszystkie dane oszacowano przy założeniu, że do wyprodukowania jednej tony papieru, co odpowiada około 200 000 kartkom A4, potrzeba ścięcia około 17 drzew