ŚWIĘTA Z POCZTĄ POLSKĄ: Spotkania z literaturą w placówkach Poczty. W roli głównej autorka bestsellerów

ŚWIĘTA Z POCZTĄ POLSKĄ: Spotkania z literaturą w placówkach Poczty. W roli głównej autorka bestsellerów

Święta tuż za rogiem, a dni coraz krótsze. Szare listopadowe i grudniowe popołudnia to idealny czas na miłe spotkania w ciepłym wnętrzu. Tym bardziej, gdy można porozmawiać o marzeniach, miłości i świątecznej magii, którą promieniują książki naszej ulubionej autorki. Już od 19 listopada Poczta Polska zaprasza do swoich placówek na spotkania z popularną autorką powieści obyczajowych, dziennikarką i pianistką Agnieszką Lis. To kolejna odsłona projektu promocji czytelnictwa realizowanego przez operatora.

W ramach oferty świątecznej w Poczcie Polskiej można kupić m.in. kilkanaście książek o tematyce związanej ze świętami. Wśród nich są utwory autorstwa Agnieszki Lis – nowość, czyli „Salon spełnionych marzeń” oraz wcześniejsze: „Magiczny czas”, „Kawiarnia pełna marzeń” i „Marcepanowa miłość”. Wszystkie tytuły dostępne są w standardowych wydaniach i w obniżonych cenach – trzy ostatnie po 19,90 zł.

Osoby, które chciałyby poznać osobiście Agnieszkę Lis i zdobyć jej książki z dedykacją, zapraszamy na spotkania w placówkach pocztowych:
• 19 listopada godz. 17, UP Elbląg 1, Plac Słowiański 1 lok. 3 (spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny, poprowadzi je Aleksandra Szymańska z Radia Eska Elbląg);
• 26 listopada godz. 17, UP Katowice 25, Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej 6;
• 28 listopada godz. 17, UP Warszawa 1, ul. Świętokrzyska 31/33;
• 5 grudnia godz. 17, UP Warszawa 40, Rynek Starego Miasta 15.

Seria spotkań trwa
W sierpniu Poczta Polska rozpoczęła cykl spotkań z autorkami książek obyczajowych. W wybranych placówkach czytelnicy mogli dotychczas spotkać się z Justyną Jelińską (autorka kryminałów) i Moniką Wawrzyńską (literatura funeralna).

– Uważam, że spotkania autorskie w placówkach pocztowych to wspaniały pomysł. Zwłaszcza w sytuacji, gdy wiele małych księgarń pada, szczególnie w małych miejscowościach. Poczta Polska może być jedynym miejscem w najbliższej okolicy, gdzie będzie można kupić książki i co ciekawe, spotkać ich autora! Jestem ogromnie dumna, że udało mi się być prekursorem tych działań. W moim przekonaniu za chwilę autorzy książek, a także malarze i fotograficy stworzą długą listę oczekujących na taką możliwość – powiedziała Monika Wawrzyńska.

Dotychczasowe spotkania autorskie traktowane są jako pilotaż, podczas którego Poczta Polska poszukuje najlepszego formatu i lokalizacji, które przyciągną jak najwięcej uczestników. Docelowo w placówkach pocztowych będą organizowane także inne wydarzenia kulturalne.

Portret czytelnika z Poczty Polskiej
W placówkach Poczty można nie tylko nadać list czy odebrać paczkę, ale też kupić książki i prasę – w niektórych regionach to nierzadko jedyne miejsca, gdzie sprzedaje się takie produkty. Nasi amatorzy lektury są w różnym wieku – mieszkają w dużych miastach, ale i niewielkich miasteczkach i wioskach. Najczęściej szukają porad i wiedzy.

Analizy pokazują, że wszędzie najlepiej sprzedają się poradniki, przewodniki, książki hobbystyczne i edukacyjne. Klienci chętnie kupują także popularne tytuły, które są na ustach wszystkich, np. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, „Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami” Marty Strzeleckiej, „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris czy „Ten drugi” (biografia księcia Harry’ego).

Bestsellerami 2024 r. są: „Polska. Podróże marzeń”, „Magiczny świat Słowian”, „Domowe kiszonki”, „Królestwo zup”, „Kulinarna Wiola”, „Baba na keto”, „Glukozowa rewolucja”, „Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające”, „Insulinoodporność”, „Makramy krok po kroku”. A w ostatnich pięciu latach na szczycie listy sprzedaży były: „Piszę bez błędów”, „Liczę bez błędów”, „Komputer i internet dla seniorów”, „Ekologiczny poradnik księżycowy”, „Encyklopedia zdrowia” i „Rozmówki kieszonkowe z wymową”.

Poczta Polska promuje czytelnictwo
Poczta Polska nie aspiruje do roli księgarni lub czytelni, dokłada jednak starań, aby dostępne w placówkach pocztowych wydawnictwa były ciekawe, różnorodne i odpowiadały różnym gustom czytelniczym. Oferta książkowa znajduje się we wszystkich placówkach własnych Poczty Polskiej (bez agencji pocztowych). Są w niej dziesiątki tytułów, wśród nich poradniki i książki hobbystyczne, kryminały i książki sensacyjne, historyczne czy biograficzne. Co miesiąc na pocztowych półkach pojawiają się nowości – również przed premierą rynkową – oraz wydawnictwa promocyjne w obniżonych cenach. Książki i gazety z naszej oferty można też zamawiać na poczyta.pl i odbierać, płacąc za nie w dowolnie wybranej placówce pocztowej. Klienci nie ponoszą wówczas kosztów dostawy zamówionych pozycji.