Znaczek Poczty Polskiej na 80-lecie Powstania Warszawskiego
Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Poczta Polska wydała specjalny znaczek, aby upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy i jej mieszkańców.
Projekt graficzny znaczka oparty jest na archiwalnej fotografii Sylwestra Brauna, kolorowanej przez Studio Produkcyjne Orka. Kadr ukazuje powstańców na stanowisku strzeleckim przed zrujnowanym kościołem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Powstańcy, ubrani w charakterystyczne mundury i hełmy, są sfotografowani na tle zniszczonych przez bombardowanie budynków.
Emisji towarzyszy okolicznościowa koperta Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), która zawiera dodatkowe elementy graficzne. Główna ilustracja to zdjęcie autorstwa Wiesława Chrzanowskiego, przedstawiające grupę powstańców z Kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw”. Żołnierze siedzą na powalonym pniu drzewa, a w tle rozpościera się panorama zniszczonego miasta. Charakterystycznym elementem ubioru powstańców są biało-czerwone opaski na ramionach, służące do identyfikacji członków polskich oddziałów. Powstańcy musieli bowiem sami zaopatrywać się w mundury, często korzystając z elementów przedwojennego wyposażenia Wojska Polskiego lub zdobywając wyposażenie, w tym broń, na wrogu. Opaski stały się symbolem ich walki i poświęcenia.
Harcerska Poczta Polowa
Powstanie Warszawskie jest nierozerwalnie związane z historią Harcerskiej Poczty Polowej. Łączność konspiracyjna w strukturach Państwa Podziemnego należała do najbardziej rozbudowanych wśród podziemnych organizacji państw okupowanej Europy. Prace organizacyjne nad jej utworzeniem w pierwszym oddziale przy ul. Wilczej 41 ruszyły już 2 sierpnia 1944 roku. Oficjalne rozpoczęcie działalności datowane jest na 6 sierpnia. Młodzi ludzie z Szarych Szeregów zapewniali łączność w powstańczej Warszawie.
Przyjmuje się, że Pocztowcy przenieśli w czasie Powstania Warszawskiego 200 000 przesyłek. Treść listu nie mogła przekraczać 25 słów. 3 października 1944 roku w kwaterze Pasieki przy ulicy Wilczej 41 odbył się ostatni apel harcerskiej poczty. Powstanie upadło, a powstańcza poczta polowa zakończyła swoją działalność.
Powstanie Warszawskie trwało 63 dni, a jego bilans był tragiczny: zginęło 16 tysięcy powstańców, a około 15 tysięcy zostało wziętych do niewoli. Szacuje się, że życie straciło 200 tysięcy mieszkańców Warszawy, a ci, którzy przeżyli, zostali zmuszeni do jej opuszczenia. Po upadku powstania Niemcy realizowali plan unicestwienia Warszawy. Miasto doznało ogromnych strat – 25% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy legło w gruzach, a Stare Miasto zostało całkowicie zrównane z ziemią – skalę zniszczeń obrazuje fakt, że przetrwał tylko jeden nadający się do użytku budynek przy ul. Długiej 6. Wszystkie mosty na Wiśle zostały wysadzone, a infrastruktura miasta całkowicie zdewastowana.
O znaczku:
autor projektu: Roch Stefaniak
liczba znaczków: 1 w bloku
wartość: 10 zł
nakład: 90 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 51 mm
format bloku: 121 x 63 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 1 sierpnia 2024 r.