Znaczek z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

Znaczek z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza

arkusz_121x82__200_rocznica_urodzin_Ignacego_Łukasiewicza__prevZ okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, Poczta Polska  wyemitowała okolicznościowy znaczek z wizerunkiem naszego rodaka, wybitnego wynalazcy. Walor filatelistyczny w nakładzie 100 tysięcy sztuk trafił do placówek pocztowych w całym kraju. 15 marca br., w siedzibie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, nastąpiło uroczyste zaprezentowanie znaczka.

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny i dbałość o pracowników.

Ignacy Łukasiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców i wynalazców, farmaceuta, patriota, działacz niepodległościowy, społecznik, ale także wielki filantrop. Pełnił również funkcję posła na Sejm Galicyjski IV kadencji (1877-1882).

Urodził się w 1822 roku. W latach 1852-1853 wraz z Janem Zehem pracował nad destylacją ropy naftowej, z której uzyskał naftę. Widząc duży potencjał swojego odkrycia, szukał możliwości jego wykorzystania. W ten sposób w 1853 roku skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową, którą wykonał wraz z Adamem Bratkowskim.

W 1854 roku w Bóbrce na Podkarpaciu założył pierwszą kopalnię ropy naftowej na świecie, dając tym samym początek wielkiej gałęzi przemysłu. Zyski z tego przedsięwzięcia przeznaczał m.in. na wsparcie finansowe Powstańców Styczniowych. Angażował się również w działalność społeczną poprzez udzielanie pomocy finansowej chłopom, utworzenie w Bóbrce instytucji ubezpieczeniowej – kasy bratniej pomocy. Ignacy Łukasiewicz pomagał także organizować i finansować szkoły.

Za działalność charytatywną w 1873 roku otrzymał tytuł Szambelana Papieskiego i został odznaczony Orderem Św. Grzegorza przez papieża Piusa IX.

Inicjatorem i partnerem wydania znaczka upamiętniającego życie i dorobek Ignacego Łukasiewicza jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Imię Ignacego Łukasiewicza nosi także Fundacja PGNiG.

Warto przypomnieć, że w 1982 roku Poczta Polska wydała znaczek z okazji „100. rocznicy śmierci Ignacego Łukasiewicza”.

O znaczku:
autor projektu znaczka: Poczta Polska S.A.
koloryzacja fotografii: Mirosław Szponar
liczba znaczków: 1
wartości: 11,50 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
format bloku: 121 x 82 mm
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 8 marca 2022 r.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i  sklepie internetowym.