Obsługa osób z niepełnosprawnościami

Poczta Polska realizuje wobec osób z niepełnosprawnością obowiązki wynikające z Ustawy Prawo pocztowe , w tym stosuje rozwiązania architektoniczne i organizacyjne umożliwiające korzystanie z usług powszechnych w placówkach pocztowych oraz zapewnia obsługę w miejscu zamieszkania. Stosujemy także zasadę pierwszeństwa w obsłudze osób uprzywilejowanych w placówkach pocztowych, w tym m.in. dla osób z niepełnosprawnościami.

Poczta Polska umożliwia dostępność do placówek pocztowych, poprzez stosowanie bezprogowych wejść czy elementów infrastruktury takich jak: podjazdy, podnośniki, windy. Natomiast w placówkach pocztowych, gdzie występują bariery architektoniczne np. w obiektach objętych  ochrona konserwatorską, stosujemy urządzenia, które służy do bezpośredniego przywołania obsługi placówki.

W placówkach pocztowych posiadamy stanowiska obsługi dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, oznaczone piktogramem. Natomiast nadawcze skrzynki pocztowe umieszczane są w sposób, który umożliwia  korzystanie z nich przez osoby poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego. Informacje w tym zakresie można znaleźć w  wyszukiwarce placówek pocztowych.

Umożliwiamy doręczanie przesyłek  i przekazów pocztowych do osób z niepełnosprawnościami, wskazanymi w Ustawie Prawo pocztowe, z pominięciem oddawczej skrzynki pocztowej oraz bez konieczności odbierania przesyłek w placówce pocztowej. W celu skorzystania z tej formy doręczania przesyłek należy złożyć wniosek. Wniosek może zostać złożony w placówce pocztowej bądź bezpośrednio u listonosza.

Wniosek o obsługę osób z niepełnosprawnością
Pobierz

Listonosz  ma obowiązek przyjęcia od osoby z niepełnosprawnością, w miejscu jej zamieszkania, prawidłowo opłaconej przesyłki niebędącej przesyłką rejestrowaną. W celu skorzystania z tej formy nadania wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie telefonicznie w dowolnej placówce pocztowej.

Za pośrednictwem Poczty Polskiej można także wysłać paczkę korzystając z możliwości zamówienia kuriera, który odbierze ją z miejsca zamieszkania. Zamówienia kuriera można dokonać szybko i prosto dzięki dedykowanemu formularzowi.

Można także skrócić czas obsługi przez kuriera przygotowując nalepkę adresową na paczkę. Wystarczy wejść na stronę: www.poczta-polska.pl/nadaj wprowadzić niezbędne dane, pobrać pdf i wydrukować nalepkę. Wtedy tylko należy przekazać kurierowi paczkę i dokonać płatności.

Przesyłka dla ociemniałych to przesyłka o masie do 7 000 g, zawierająca korespondencję lub druki, w których informacja jest utrwalona pismem wypukłym lub na innym nośniku dostępnym do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych, nadawana w sposób umożliwiający sprawdzenie zawartości. Przesyłki dla ociemniałych muszą odpowiadać ogólnym warunkom dla przesyłek listowych i paczek pocztowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zwolnione z opłat są przesyłki dla ociemniałych nadane przez:

  • osobę legitymującą się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku, zwaną dalej „osobą niewidomą lub ociemniałą” i adresowana do biblioteki lub organizacji osób niewidomych lub ociemniałych bądź do organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych,,
  • bibliotekę, organizację osób niewidomych, ociemniałych lub organizację, której celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych i adresowana do osoby niewidomej lub ociemniałej,
  • osobę niewidomą, ociemniałą lub osobę fizyczną nie będąca osobą niewidomą lub ociemniałą, pod warunkiem, że przesyłka zawiera wyłącznie informacje utrwalone pismem wypukłym.

Poczta Polska zatrudnia na otwartym rynku pracy blisko 1800 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Większość naszych pracowników z niepełnosprawnościami pracuje jako listonosze oraz na stanowiskach związanych z obsługą klienta i w sortowniach. Wszyscy znajdują swoje miejsce w organizacji i często wiążą swoje życie zawodowe z Pocztą na wiele lat.

Jesteśmy jednym z liderów w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy.
10 maja 2023 roku Spółka podpisała deklarację międzysektorowego partnerstwa, którego celem jest istotny wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Deklarację podpisało ponad 20 podmiotów – firm i organizacji – działających na otwartym rynku pracy, w różnych branżach i sektorach gospodarki. Zobowiązały się one w ten sposób do wspierania aktywności związanych z równościowym i wolnym od uprzedzeń rynkiem pracy. Wśród nich jest m.in. promocja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz dążenie do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Zależy nam, aby pracownicy mieli pewność, że Poczta Polska jest otwarta na osoby z niepełnosprawnościami. Bezpośredni przełożeni są zaangażowani w projekty tworzące otwarte środowisko pracy, które sprzyja zatrudnianiu oraz utrzymaniu takich pracowników w zatrudnieniu.

W Poczcie Polskiej powołano stanowisko Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością, tę funkcję pełni pani Joanna Nagodzka. Pełnomocnik monitoruje projekty związane rekrutacją osób z niepełnosprawnościami w Spółce, współpracuje z organizacjami rządowymi i instytucjami pozarządowymi wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, reprezentuje także firmę w wydarzeniach dotyczących osób z niepełnosprawnościami oraz inicjuje działania związane ze środowiskiem pracy. Pełnomocnik wspiera również kontakty pracowników z niepełnosprawnościami z pracodawcą.

 

Informacje dotyczące obsługi osób z niepełnosprawnością można uzyskać we wszystkich placówkach pocztowych w całym kraju, warto zapytać też o nie listonoszy bądź skontaktować się z nami za pośrednictwem infolinii. Nasi konsultanci odpowiedzą na Państwa pytania i udzielą aktualnych informacji o usługach:

(+48) 438 420 600 z telefonów komórkowych oraz z telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych (opłata wg cennika operatora).

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 20:00

Można także skontaktować się z nami mailowo.

Młody mężczyzna z laptopem na kolanach siedzi wygodnie w fotelu i z uśmiechem spogląda w kierunku widza.

e-Polecony

Cyfrowy świat w Twoim zasięgu.

Sprawdź