Poczta Polska zatrudnia na otwartym rynku pracy blisko 1800 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Większość naszych pracowników z niepełnosprawnościami pracuje jako listonosze oraz na stanowiskach związanych z obsługą klienta i w sortowniach. Wszyscy znajdują swoje miejsce w organizacji i często wiążą swoje życie zawodowe z Pocztą na wiele lat.
Jesteśmy jednym z liderów w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy.
10 maja 2023 roku Spółka podpisała deklarację międzysektorowego partnerstwa, którego celem jest istotny wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Deklarację podpisało ponad 20 podmiotów – firm i organizacji – działających na otwartym rynku pracy, w różnych branżach i sektorach gospodarki. Zobowiązały się one w ten sposób do wspierania aktywności związanych z równościowym i wolnym od uprzedzeń rynkiem pracy. Wśród nich jest m.in. promocja zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami oraz dążenie do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce.
Zależy nam, aby pracownicy mieli pewność, że Poczta Polska jest otwarta na osoby z niepełnosprawnościami. Bezpośredni przełożeni są zaangażowani w projekty tworzące otwarte środowisko pracy, które sprzyja zatrudnianiu oraz utrzymaniu takich pracowników w zatrudnieniu.
W Poczcie Polskiej powołano stanowisko Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością, tę funkcję pełni pani Joanna Nagodzka. Pełnomocnik monitoruje projekty związane rekrutacją osób z niepełnosprawnościami w Spółce, współpracuje z organizacjami rządowymi i instytucjami pozarządowymi wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, reprezentuje także firmę w wydarzeniach dotyczących osób z niepełnosprawnościami oraz inicjuje działania związane ze środowiskiem pracy. Pełnomocnik wspiera również kontakty pracowników z niepełnosprawnościami z pracodawcą.